09-09-2019: Postępy w formowaniu Komisji von der Leyen

Nowo wybrana przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen, wyraziła dziś zgodę na projekt listy kandydatów na komisarzy przedstawionych jej przez Radę Unii Europejskiej.

Jest ona wynikiem serii formalnych spotkań, jakie nowo wybrana przewodnicząca von der Leyen przeprowadziła w ostatnich tygodniach z każdą z osób sugerowanych przez państwa członkowskie jako kandydatów na komisarza.

Kolejne etapy:

Rada Unii Europejskiej musi teraz przyjąć tę listę, zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), po czym lista zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym. Jutro nowo wybrana przewodnicząca von der Leyen ogłosi podział portfolio oraz sposób organizacji pracy przyszłej Komisji Europejskiej.

Parlament Europejski musi następnie zatwierdzić cały skład kolegium komisarzy, w tym przewodniczącego i wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa/wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Wcześniej odbędą się przesłuchania kandydatów na komisarzy w odpowiednich komisjach parlamentarnych, zgodnie z art. 125 Regulaminu Parlamentu Europejskiego. Po zatwierdzeniu proponowanego składu Komisji przez Parlament Europejski Rada Europejska oficjalnie mianuje Komisję Europejską, zgodnie z art. 17 ust. 7 TUE.

Lista proponowanych kandydatów na komisarzy w następnej Komisji:

Austria: Johannes Hahn

Belgia: Didier Reynders

Bułgaria: Mariya Gabriel

Chorwacja Dubravka Šuica

Cypr: Stella Kyriakides

Republika Czeska: Věra Jourová

Dania: Margrethe Vestager

Estonia: Kadri Simson

Finlandia: Jutta Urpilainen

Francja: Sylvie Goulard

Grecja: Margaritis Schinas

Węgry: László Trócsányi

Irlandia: Phil Hogan

Włochy: Paolo Gentiloni

Łotwa: Valdis Dombrovskis

Litwa: Virginijus Sinkevičius

Luksemburg: Nicolas Schmit

Malta: Helena Dalli

Niderlandy: Frans Timmermans

Polska: Janusz Wojciechowski

Portugalia: Elisa Ferreira

Rumunia: Rovana Plumb

Słowacja: Maroš Šefčovič

Słowenia: Janez Lenarčič

Szwecja: Ylva Johansson

Na stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Rada Europejska, w porozumieniu z nowo wybraną przewodniczącą, Ursulą von der Leyen (Niemcy), wyznaczyła Josepa Borrella (Hiszpania).

Dodatkowe informacje:

Ursula von der Leyen została zaproponowana jako kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej przez Radę Europejską w dniu 2 lipca 2019 r. Na podstawie wytycznych politycznych przedstawionych przed Parlamentem Europejskim Ursula von der Leyen została wybrana na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej większością 387 głosów na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w dniu 16 lipca 2019 r.

W dniu 23 sierpnia br. Rada otrzymała pismo od stałego przedstawiciela Zjednoczonego Królestwa przy Unii Europejskiej stanowiące, że: „Ponieważ Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską w dniu 31 października 2019 r., w dniu 25 lipca premier ogłosił w Izbie Gmin, że nie wyznaczymy komisarza reprezentującego Zjednoczone Królestwo w nowej Komisji i że nie ma to na celu powstrzymania UE od mianowania nowej Komisji. Niniejszym oficjalnie potwierdzam, że zgodnie z oświadczeniem premiera Zjednoczone Królestwo nie wyznaczy kandydata do kolegium komisarzy na lata 2019-2024”.

Strona internetowa nowo wybranej przewodniczącej Ursuli von der Leyen

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir