12-12-2018: Ołeh Sencow otrzymał nagrodę im. Sacharowa w 2018

Ukraiński reżyser filmowy Ołeh Sencow otrzymał nagrodę im. Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za wolność myśli.

Ołeh Sencow, nie uczestniczył w ceremonii wręczenia nagrody, w środę, w południe, ponieważ  jest obecnie uwięziony w Rosji, skazany na 20 lat,  pod zarzutem “planowania aktów terrorystycznych” przeciwko Rosji z powodu faktycznego przejęcia przez nią władzy na Krymie.

Był on reprezentowany w Strasburgu przez swoją kuzynkę Natalię Kaplan oraz swojego prawnika Dymitra Dinze. Nagrodę wręczył im Przewodniczący Antonio Tajani, podczas ceremonii, w sali planarnej w Strasburgu, w środę, w południe.

Wręczając nagrodę Przewodniczący powiedział: „Strajk głodowy Sencowa i z odwagą publicznie głoszone poglądy uczyniły z niego symbol walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na całym świecie”

Stwierdzając, ze nagroda przyznana została w momencie poważnych napięć pomiędzy a Ukrainą, Tajani wezwał do deeskalacji sytuacji i potwierdził swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy.

Przewodniczący Tajani wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Sencowa i wszystkich innych nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy w Rosji i na Półwyspie Krymskim, a także innych uwięzionych laureatów:  „Nagroda im. Sacharowa to nie tylko nagroda. To zobowiązanie. A my wspieramy naszych laureatów”.

Przyjmując nagrodę Natalia Kaplan w bardzo żywy sposób opisała  wczesne życie oraz działania laureata podczas aneksji Krymu, a następnie tortury oraz bicie, przez które przeszedł, kiedy został aresztowany i skazany za rzeczy, których nigdy nie popełnił. „Ołeh jest osobą, która nie może się poddać i po prostu spokojnie siedzieć. Z natury jest bojownikiem”.

Na zakończenie przeczytała wiadomość od samego Olega, która zaczęła się od słów: „Nie mogę być obecny w tym pokoju, ale słychać moje słowa. Nawet jeśli ktoś inny je wypowiada, słowa są głównym narzędziem człowieka i często jego jedynym narzędziem, zwłaszcza gdy wszystko inne zostało.

Więcej informacji

   Facebook na żywo z Natalią Kaplan oraz Dymitrem Dinze

 Strona poświęcona nagrodzie im. Sacharowa  

 Artykuły na temat tegorocznej nagrody  

 Zdjęcia z ceremonii  

 Materiały audiowizualne  

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir