14-02-2018: Walentyki po europejsku

Z racji różnorodności kulturowej Europy, w wielu zakątkach naszego kontynentu święto Zakochanych jest obchodzone nieco inaczej.

Włochy – Walentynki u świętego Walentego

We Włoszech Walentynki to nie tylko romantyczne kolacje we dwoje, podarunki, czekoladowe serca i kwiaty. To również uroczystość patrona tego święta – świętego Walentego, pochowanego w bazylice w Terni w Umbrii.
Co najmniej od XV wieku święty Walenty uznawany jest za patrona zakochanych. Podobno, jako pierwszy pobłogosławił związek miedzy chrześcijanką a poganinem, często udzielał małżeństw bez zgody rodziców zakochanych, pomagał tez pisać ludziom miłosne listy.
Walenty był biskupem Terni podczas panowania Klaudiusza II Gota, który w przypływie gniewu kazał biskupa zabić maczugami, a następnie ściąć. Doszło do tego, ponieważ Walenty uzdrowił córkę cesarskiego sługi ze ślepoty, co więcej cała rodzina nawróciła się. Te działania przyszłego świętego tak rozjuszyły cesarza, że Walenty około roku 269 zginął jak męczennik.
W miejscu pochówku Walentego wybudowano bazylikę, kult świętego szybo rozpowszechnił się na cała chrześcijańską Europę. Mimo komercyjnego charakteru święta, w mieście męczennika nabożne uroczystości trwają przez kilka dni. W bazylice ma miejsce święto zaręczyn, gdzie pary stojąc przy grobie świętego Walentego, przyrzekają sfinalizować swój związek – pobrać się w ciągu roku.

Valentinstag – 14 luty po niemiecku

W Niemczech, poza szałem na „czerwone podarunki”, interesujące wydają się tradycje, wedle których tego dnia spełniają się wszelkie wróżby, sny i przepowiednie. Nieznajomy, który przyśni się dziewczynie w nocy przed Walentynkami, będzie jej wybrakiem! Inny zwyczaj mówi o tym, że mężczyzna, którego dziewczyna ujrzy pierwszego z rana w tym magicznym dniu, zostanie jej mężem. Największe szanse na ożenek mają więc listonosze, mleczarze czy też gazeciarze. Problem może stanowić połączenie tych dwóch wróżb, które mogą wskazywać dwóch różnych panów…

Co kraj, to obyczaj

Z racji różnorodności kulturowej kontynentu, spotykamy się z różnymi interpretacjami tego święta w Europie. Finlandzkie i duńskie Walentynki to Ystävänpäivä, co tłumaczy się jako „dzień przyjaciela”. Święto wiec jest skierowane niekoniecznie do zakochanych par, lecz propaguje przyjacielskie relacje i „miłość braterską”. W Słowenii Dzień Walentego obchodzony jest jako dzień, w którym ruszają pierwsze prace w winnicach i na polach, jest to zapowiedz rychłej wiosny! Mówi się również, że tego dnia to ptaki łączą się w pary i pobierają. Dniem miłości jest w Słowenii 12 marca – dzień świętego Grzegorza. W Rumunii, tradycyjne święto dla zakochanych to Dragobete, które obchodzone jest 24 lutego, choć tradycja Walentynek 14 lutego z Zachodu przywędrowała także i tu. Francuzi o Walentynkach mówią „Saint Valentin”, zaś mieszkańcy Portugalii – „Dia dos Namorados”, czyli „dzień chłopaka i dziewczyny”. Szwedzi o tym dniu powiedzą „Alla hjartans dag”, czyli „święto wszystkich serc”. 

Walentynki w Paryżu i Londynie

Paryż jest uznawany za jedno z najbardziej romantycznych, europejskich miast. Na okoliczność święta zakochanych miasto przygotowuje wiele atrakcji, najpopularniejsze to udział w rejsach (miedzy innymi po Sekwanie), romantyczne kolacje, wypady na łyżwy czy występy kabaretowe. Walentynkowy wieczór uświetni wizyta na Wieży Eiffla. Wieża jest jedną z głównych atrakcji Paryża – szczególnie w tym dniu, bo co może być bardziej atrakcyjnego i romantycznego, niż oglądanie panoramy miasta z ukochana osobą?

Londyn to gratka nie tylko dla zakochanych, ale także dla singli – tysiące turystów w połowie lutego zjawia się w mieście. Londyn słynący z wielu zabytków i zamków, przyciąga wielu romantyków. W kamiennych twierdzach można spędzić walentynkowe popołudnie i zjeść fantastyczną kolację. Walentynki w Londynie to również rejs po Tamizie z pakietem specjalnych atrakcji i posiłków.

Info za: http://www.twojaeuropa.pl/2340/walentynki-w-europie-co-kraj-to-obyczaj
2065120655 fb11cc006e z 300x199 - 14-02-2018: Walentyki po europejsku
<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir