14-10-2019: Co wspólnego z Parlamentem Europejskim ma EP Today i dlaczego niewiele?

Jeżeli kiedykolwiek szukaliście informacji o Parlamencie Europejskim, mogliście trafić na stronę ”EP Today” lub jej media społecznościowe. W rzeczywistości strona, która wygląda na blisko związaną z Parlamentem, , jest… kanałem przekazującym treści głównie z RT (Russia Today), co każe co najmniej kwestionować jego wiarygodność . Zachęcamy do przeczytania naszej najnowszej analizy na ten temat (o której raportowały już dziś Politico i Deutsche Welle).

Zespół EUvsDisinfo od ponad czterech lat prowadzi Europejczyków (i nie tylko) przez wiraże świata rosyjskiej dezinformacji – teraz z odświeżoną strona internetowa i nowymi narzędziami. Nie tylko analizujemy i odpowiadamy na dezinformację, stawiamy też do dyspozycji narzędzia dla tych, którzy chcą ją analizować samodzielnie.

Co zrobić, gdy przy pracy nad tekstem niektóre źródła wydają się Wam podejrzane? Albo gdy Wasz reportaż jest związany z dezinformacją, ale potrzebujecie dodatkowych źródeł, badań albo inspiracji?

Wystarczy wejść na stronę EUvsDisinfo, teraz odświeżoną i bardziej przystępną. Znajdziecie tam:

  • Wyszukiwarkę online zawierającą ponad 6500 przypadków dezinformacji. Można ją przeszukiwać za pomocą filtrów języka, kraju, daty lub słowa kluczowego. Wszystkie przypadki są publicznie dostępne, zawierają opis przypadku i odpowiedź. Zbieramy je od ponad czterech lat, co tydzień dodając kilkadziesiąt nowych. Sprawdźcie najnowsze przykłady dezinformacji na temat kryzysu klimatycznego, brexitu czy Polski.

W tej chwili monitorujemy rosyjską dezinformację w ponad 20 językach, w tym niemieckim, angielskim, rosyjskim, francuskim, arabskim, serbskim, polskim.

  • Bibliotekę online, w której znajdziecie największy zbiór publicznie dostępnych badań i artykułów dotyczących rosyjskiej dezinformacji – od publikacji akademickich po artykuły prasowe, od podstaw po studia przypadku, informacje o botach, trollach i taktykach dezinformacyjnych, przystępne zarówno dla początkujących, jak i dla znawców zjawiska.

Polecamy także sekcję News and analysis na naszej stronie, gdzie przedstawiamy najnowsze trendy w świecie rosyjskiej dezinformacji. Warto przeczytać nasza analizę o ataku na Gretę Thunberg, pierwszy z serii wywiadów z dziennikarzami na co dzień walczącymi z rosyjską dezinformacją oraz nasz wgląd w rosyjską dezinformację w świecie arabskim.

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir