2016-12-10: Finał XI edycji konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”

10 grudnia 2016 r. w Olsztynie odbył się regionalny finał XI edycji konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy”.

W tegorocznej edycji konkursu zaprezentowano ogółem 28 potraw oraz 88 produktów. Uczestnikami były osoby fizyczne, przedsiębiorcy, szkoły oraz organizacje zrzeszające osoby fizyczne, w tym koła gospodyń wiejskich. Do finału zakwalifikowano 35 produktów i 7 potraw – zwycięzców poszczególnych eliminacji subregionalnych, odbywających się kolejno w Elblągu, Ełku i Szczytnie.

LAUREACI KONKURSU:

„Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego – produkty i przetwory mięsne”
– ex aequo I miejsce
Agroturystyka „Trzy Świerki” Sława Tarasiewicz, Galwiecie k. Gołdapi za „Smalec Niedźwiedzi”,
Zakład Wędliniarski „Flis – Pol” z Miłomłyna za „Polędwicę wędzoną w rozmarynie”,
– II miejsce – Zakład Przetwórstwa Mięsnego Gołogóra, Gołogóra k. Świątek za „Kiełbasę kasztelana”,
– III miejsce – Polska Akademia Nauk Dom Pracy Twórczej w Wierzbie za „Wierzbiański pasztet z żurawiną”.

„Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego – produkty i przetwory z ryb”
– II miejsce – Bar Restauracyjny Karczma Jagienka z Burdąga k. Jedwabna za „Klopsiki rybne z pstrąga”,
– ex aequo III miejsce
Danuta Bondarenko z Tolkmicka za „Półtuszki śledziowe”,
Wiesława Sołtysiak, Klub Gosposia przy OSP w Tolkmicku za „W warzywach skąpany zalewowy łosoś marynowany”.

„Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego – produkty i przetwory mleczarskie”
– I miejsce – Zajazd Tusinek, Grzegorz Winiarek z Rozóg k. Szczytna za „Ser kozi Fetusiek”,
– II miejsce – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku za „Ser długodojrzewający”,
– III miejsce – Małgorzata Szmigiel za „Ser Gosi”.

„Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego – miody”
– I miejsce – Ewa Kalejta z Olecka za „Miód mniszkowy”,
– II miejsce – Gospodarstwo Pasieczne „Miody Wileńskich” z Rogit za „Miód gryczany”,
– III miejsce – Kazimierz Szymański z Jesionowca k. Wielbarka za „Miód z ekologicznego głogu”.

Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego zdobył Zakład Wędliniarski „Flis – Pol” za „Polędwicę wędzoną w rozmarynie”.

„Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami – przetwory owocowe
i warzywne (w tym grzyby i przetwory z grzybami oraz napoje bezalkoholowe)”
– I miejsce – Lucyna Goik z Łysogóry k. Dubeninek za „Konfiturę z dzikiej róży”,
– II miejsce – Danuta Bondarenko z Tolkmicka za „Wigilijny przysmak kapustka z grzybkami”,
– III miejsce Agroturystyka „Trzy Świerki” Sława Tarasiewicz, Galwiecie k. Gołdapi
za „Zimową herbatkę Romnicką”.

„Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami – produkty zbożowe,
w tym chleby”
– I miejsce – Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Piekarnia Dźwierzuty za „Chleb żytnio orkiszowy z kminkiem”,
– ex aequo II miejsce
Koło Gospodyń Wiejskich w Jakubowie Kisielickim za „Chleb pszenno – żytni”,
Hanna Modzelewska za „Chleb Hani”.

Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kategorii produkty regionalne pochodzenia roślinnego zdobyła Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Piekarnia Dźwierzuty za „Chleb żytnio orkiszowy z kminkiem”.

„Produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami – produkty cukiernicze, w tym ciasta i ciasteczka”
– I miejsce – Alicja Kossakowska z Kowal Oleckich za „Wiejski sękacz”,
– II miejsce – Barbara Skąpska z Prostek za „Placek marchewkowy”,
– III miejsce – Jolanta Bernatek z Koła Gospodyń Wiejskich Jędrychowo za „Szarlotkę”.

„Regionalne napoje alkoholowe”:
– ex aequo I miejsce
Krystyna Tkaczuk z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamionka Wielkiego za „Nalewkę z kwiatu czarnego bzu”,
Robert Kilijański z Dźwierzut za „Wino gronowe – Regent, Rondo- Winnica Rodowo”,
– ex aequo II miejsce
Barbara Chrząszcz z Tolkmicka za „Wiśniową MOC”,
Adela Hornof z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamionka Wielkiego za „Agrestówkę”.

Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w kategorii regionalne napoje alkoholowe zdobył Robert Kilijański z Dźwierzut za „Wino gronowe – Regent, Rondo- Winnica Rodowo”.

Zarząd Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej przyznał 3 nagrody specjalne za:
– „Drożdżówkę z kruszonką” Bożeny Rutkowskiej,
– „Śliwowicę” Marzeny Burnej z Koła Gospodyń Wiejskich Jędrychowo,
– „Nalewkę z kwiatu czarnego bzu” Ali Grajko.

„Potrawy”, podkategoria przedsiębiorstwa i szkoły:
– I miejsce i Puchar Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego – Is Services, Dwór Kaliszki z Kaliszek k. Białek Piskiej za „Kaczkę nadziewaną grzybami z kaszą i czerwoną kapustą duszoną z czarną porzeczką karmelizowaną gruszką”,
– II miejsce – Restauracja „Gościniec Ryński Młyn” z Rynu za „Sielawę prosto z jeziora z sosem koperkowym w podpiwku”,
– III miejsce – Restauracja „Łabędzi Ostrów” z Pięknej Góry k. Giżycka za „Plince z pomoćką”.

Zdobywcy I, II i III miejsca w tej podkategorii otrzymali również nagrody specjalne ufundowane przez Agencję Rynku Rolnego.

„Potrawy”, podkategoria osoby fizyczne:
– I miejsce i Puchar Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego – Gospodarstwo rolne „Ciche wody”, Anna i Wojciech Oczkowscy, Wężówko k. Budr za „Kołduny litewskie z regionalnej rasy jagnięciny Skudee zapiekane w średniowiecznych skorupach
w towarzystwie zasmażanej kapusty”,
– II miejsce – Krystyna Gaj z Tolkmicka za „Sandacza na plackach dyniowych”.

Zwieńczeniem konkursu będzie wydanie broszury „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla
na stołach Europy”, w której znajdą się przepisy kulinarne na produkty oraz potrawy biorące udział w konkursie. W ten sposób zostaje zachowane to, co unikatowe i niepowtarzalne w naszym regionalnym dziedzictwie kulinarnym.

Organizatorami konkursu „Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy” byli: samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza oraz Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olecku i Olsztynie.

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir