2017-06-10: „Europa Moim Domem” w Olsztynie

Dnia 10.06.2017 w Olsztynie odbył się festyn wieńczący cykl zajęć pod hasłem „Podróże w nieznane – Europa Moim Domem”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Olsztyn we współpracy z Przedszkolem Miejskim nr 24 w Olsztynie. W każdej z grup przedszkolnych odbyły się zajęcia poświęcone różnym krajom Europy. Z wszystkich poznanych państw dzieci wybrały te, których tematykę chciałyby zgłębić. W ten sposób zostały wyłonione państwa, które reprezentowała w czasie festynu, każda z grup przedszkolnych: Hiszpania, Włochy, Czechy, Wielka Brytania.

Podczas festynu każda z grup ozdobiła swoje miejsce symbolami z danego państwa, powieszono flagi, girlandy, zdjęcia z zajęć prowadzonych wśród dzieci, własnoręcznie przygotowane zabytki z poszczególnych państw, balony. Każde ze stanowisk wyróżniało się bogactwem informacji dotyczącym danego państwa.

Każde dziecko, które tego dnia odwiedziło festyn, dostało paszport wraz z pustymi miejscami na naklejki z poszczególnych państw. Zadaniem dzieci było odwiedzić każde stanowisko – państwo oraz wykonać zadanie, za które każdy otrzymywał naklejkę do paszportu. Zadania do wykonania przez dzieci polegały  na wykonaniu pracy plastycznej (np. dzieci zrobiły papierową pizzę lub gwardzistę z patyczka) lub odgadnięciu z jakiego państwa pochodzi dany zabytek. Przedszkolaki za wypełniony paszport otrzymywały nagrody: cukierki, balony, chorągiewki.

Nie lada gratką dla dzieci i rodziców było koło fortuny z państwami Unii Europejskiej. Każdy chciał zakręcić wielkim kołem i sprawdzić swoją wiedzę na temat poszczególnych państw.

Kolejną atrakcją dla dzieci było malowanie na twarzy flagi wybranego państwa lub możliwość zrobienia sobie zdjęcia z najbardziej charakterystycznymi zabytkami państw UE lub jako gwardzista czuwający przy pałacu Buckingham. Nie lada gratką dla przedszkolaków była również maskotka – Syriusz do której to dzieci chętnie podbiegały przybić piątkę lub zrobić sobie zdjęcie.

Główną atrakcją festynu był konkurs muzyczno – taneczny w którym to każda z grup przedszkola miała kilka minut na scenie by móc zaprezentować swój kraj. Występy dzieci doskonale przedstawiły kolory, taniec i muzykę kojarzoną z poszczególnymi państwami. Układy taneczne dzieci były nagradzane gromkimi brawami zgromadzonej publiczności, których natężenie pozwoliło wyłonić zwycięzców. Królowa i jej wierny gwardzista reprezentujący Wielką Brytanię nie mieli sobie równych i to właśnie to państwo zostało nagrodzone pierwszym miejscem w konkursie muzyczno – tanecznym. Na zakończenie konkursu wszystkie dzieci otrzymały drobne nagrody.

Festyn był bardzo udany, dzieci podróżując po państwach utrwalały sobie zdobyte o nich informacje w formie dobrej zabawy. Impreza pozwoliła przybliżyć dzieciom świat jaki je otacza a w szczególności Europę, która jest ich domem.

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir