2017-08-04: „Skarby Europy zaklęte w szkle” – VI edycja konkursu

Domowe kompoty z truskawek, prawdziwy sok z malin tak miło rozgrzewający w długie zimowe wieczory, konfitury według babcinego przepisu, sałatki z ogórków, papryczki o niepowtarzalnym smaku, przecier z własnych pomidorów, przetwory mięsne z pyszną galaretą, albo własnoręcznie złowione sielawki zamknięte w słoikach – czy smak tych naturalnych produktów w czasach żywności produkowanej przemysłowo został skazany na zapomnienie? Jak najbardziej nie! Przecież w wielu domach latem i jesienią wciąż przygotowywane są takie właśnie przysmaki.

Zapraszamy do udziału w VI edycji konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle”!

Celem konkursu jest promocja przetworów domowych wykonanych surowców zebranych/wyprodukowanych  na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego, zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, promocja tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich przez podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności w obszarze małego przetwórstwa lokalnego.

Przedmiotem konkursu są przetwory domowe oceniane w następujących kategoriach:

 1. domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.);
 2. domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne);
 3. domowe przetwory mięsne i rybne;
 4. nalewki.

Uczestnicy

Konkurs skierowany jest do grup formalnych i nieformalnych (organizacji zrzeszających pełnoletnie osoby fizyczne, kół gospodyń wiejskich) działających na obszarach wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

Nagrody

Wyłonionym laureatom Konkursu (grupom) zostaną przyznane nagrody finansowe w każdej z czterech kategorii:

 1. miejsce – 500 zł,
 2. miejsce – 300 zł,
 3. miejsce – 200 zł.

Harmonogram konkursu

 • do 31.08.2017 r. – przesyłanie zgłoszeń;
 • do 30.09.2017 r. – wyłonienie finalistów;
 • 10.2017 r. – ocena;
 • 10.2017 r. – wręczenie nagród.

Konkurs jest integralną częścią konferencji „Kierunek Rozwój”, która odbędzie się w dniach
12-13 października 2017 r.

Organizatorami konkursu są: Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Punkty Informacji Europejskiej Europe Direct w Olsztynie i w Olecku, Pomorska Izba Rolnicza, Podlaska Izba Rolnicza, Mazowiecka Izba Rolnicza.

Regulamin konkursu

karta zgłoszenia 2017 pdf

karta zgłoszenia 2017 doc

skarby zdjęcie

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir