21-10-2020: PE: Policja ma być odpowiedzialna za użycie przemocy

Przemoc policyjna jest nie do przyjęcia i powinna być zawsze przedmiotem dochodzenia, konieczna jest też przejrzystość i kontrola egzekwowania prawa.

 

Podczas wtorkowej debaty, z komisarz Johansson i niemiecką prezydencją, kilku posłów poruszyło sprawę Józefa Chovanca, obywatela Słowacji, który zmarł w areszcie policyjnym na lotnisku Charleroi w lutym 2018 roku. Wezwali oni władze belgijskie do przeprowadzenia pełnego dochodzenia w tej sprawie. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, zamierza ściśle monitorować dochodzenie, jeśli dojdzie do skutku.Odnosząc się do innych przypadków rzekomej brutalności policji wobec bezbronnych grup reprezentujących mniejszości i protestujących we wszystkich państwach członkowskich, posłowie wezwali do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności i poddania takich incydentów niezależnej kontroli.Niektórzy posłowie podkreślali trudną pracę wykonywaną przez krajowe siły policyjne i chwalili ich służbę i zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa obywateli w całej UE.Nagranie debaty jest dostępne tutaj.

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna