22-10-2020: Nagroda im. Sacharowa 2020 przyznana opozycji demokratycznej na Białorusi

Nagroda im. Sacharowa 2020 przyznana opozycji demokratycznej na Białorusi

 

 
Demokratyczna opozycja na Białorusi otrzymała nagrodę im. Sacharowa 2020 za wolność myśli.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli ogłosił laureatów na posiedzeniu plenarnym w Brukseli w czwartek w południe, w następstwie wcześniejszej decyzji Konferencji Przewodniczących (przewodniczący i przywódcy grup politycznych).

„Pozwolę sobie pogratulować przedstawicielom białoruskiej opozycji odwagi, odporności i determinacji. Byli nadal pozostają silni w obliczu znacznie silniejszego przeciwnika. Ale mają po swojej stronie coś, czego brutalna siła nie jest w stanie nigdy pokonać – jest to prawda. Tak więc moje przesłanie dla was, drodzy laureaci, brzmi: pozostańcie silni i nie poddawajcie się w walce. Wiedzcie, że jesteśmy po waszej stronie” powiedział Przewodniczący Sassoli po ogłoszeniu decyzji.

„Chciałbym również dodać kilka słów na temat niedawnego zabójstwa jednego z tegorocznych finalistów, pana Arnolda Joaquína Morazána Erazo, należącego do grupy ekologicznej Guapinol. Grupa ta jest przeciwna kopalni tlenku żelaza w Hondurasie. Konieczne jest wszczęcie wiarygodnego, niezależnego i natychmiastowego dochodzenia w tej sprawie, a osoby odpowiedzialne muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Protestując przeciwko brutalnemu reżimowi

 

Demokratyczna opozycja na Białorusi, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną, inicjatywa odważnych kobiet oraz działaczy politycznych i społeczeństwa obywatelskiego. Tutaj możesz przeczytać więcej zarówno o laureatach jak i innych finalistach

Od czasu spornych wyborów prezydenckich w dniu 9 sierpnia Białoruś przeżywa kryzys polityczny, który doprowadził do powstania przeciwko autorytarnemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, a następnie do brutalnego stłumienia demonstracji przez reżim.

Uroczystość wręczenia nagrody Sacharowa odbędzie się 16 grudnia.

W środę Parlament przyjął również nowe zalecenia wzywające do kompleksowego przeglądu stosunków UE z Białorusią. Przeczytaj więcej tutaj .

Tło

 

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ona ustanowiona w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

W ubiegłym roku nagroda została przyznana Ilhamowi Tohti, ujgurskiemu ekonomiście walczącemu o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.

 

Więcej informacji
Nagroda im. Sacharowa 2020: nominacje
Pakiet Audiowizualny: oświadczenie Przewodniczącego AFET Davida McAllistera, Przewodniczącego DEVE Tomasa Tobé oraz Przewodniczącej DROI Marii Areny, na temat finalistów nagrody im. Sacharowa w roku 2020
Społeczność Nagrody im. Sacharowa
Nieodpłatne zdjęcia oraz materiały audiowizualne – Nagroda im. Sacharowa 2020
Komisja Spraw Zagranicznych
Podkomisja Praw Człowieka
Od sierpnia siły demokratyczne na Białorusi protestują przeciwko brutalnemu reżimowi.
<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna