23-05-2019: Wybory Europejskie 2019: informacje o kampanii wyborczej

Pomagając mediom w śledzeniu europejskich kampanii wyborczych, serwis prasowy PE dostarcza codziennie informacji o wydarzeniach i debatach we wszystkich państwach członkowskich.
Zastrzeżenie: są to nieformalne informacje, których celem jest pomoc dziennikarzom w relacjonowaniu pracy Parlamentu Europejskiego. Nie jest to ani oficjalny komunikat prasowy, ani wyczerpujący zapis przebiegu zdarzeń.

23 Maja

UWAGA. Od dziś filmy i zdjęcia z głosowań w wyborach europejskich w różnych państwach członkowskich można bezpłatnie pobrać tutaj.

NOC WYBORCZA. Sprawdź aktualne, praktyczne informacje, dotyczące Europejskich Dni Wyborów, m.in. ramy czasowe projekcji i publikacji wyników, wsparcie audiowizualne dla telewizji i radia, informacje dotyczące poszczególnych krajów, akredytacja w ostatniej chwili oraz miejsca pracy dla mediów, na stronie internetowej PE.

DZIŚ GŁOSUJĄ. Lokale wyborcze otwarto dziś w Holandii i Wielkiej Brytanii. 53 miliony brytyjskich wyborców może oddać głosy na 591 kandydatów walczących o 73 miejsca. Jeśli 2 lipca kraj ten nadal będzie państwem członkowskim UE, nadal obowiązywać będzie obecny skład Parlamentu Europejskiego, w którym zasiada 751 posłów. W Holandii około 13,5 mln holenderskich wyborców wybierze 26 z 308 kandydatów. Jutro (24 maja) głosować będą wyborcy Czech i Irlandii. Oficjalne wyniki mogą być ogłoszone dopiero po zamknięciu ostatnich europejskich lokali wyborczych, w niedzielę o 23:00.

UE28. Rządy prawa na Węgrzech, nowe przepisy dotyczące praw autorskich, debata na temat stanu Unii w 2017 roku oraz wybór przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonia Tajaniego były wśród najczęściej poruszanych przez media tematów podczas obecnej kadencji, przy czym zainteresowanie mediów pracami Parlamentu stopniowo rosło. Na temat każdej sesji plenarnej opublikowano średnio 1 100 artykułów. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

CHORWACJA, NIEMCY. Zachęcając do głosowania w przededniu wyborów, aktywiści będą namawiać wychodzących z psami w Osijeku do robienia zdjęć swoich zwierząt domowych w lokalach wyborczych i umieszczania ich na Instagramie i Facebooku #izađiglasajprošetaj (#getouttakeawalkvote), 26 maja. We Frankfurcie nad Menem wolontariusze z ulotkami skoncentrują się na ludziach, aby zmotywować ich do udania się do lokali wyborczych.

CZECHY. Największa czeska komercyjna stacja telewizyjna TV NOVA wyemituje jutro (24 maja) swój poranny program na żywo z Parlamentu Europejskiego z okazji pierwszego z dwóch dni wyborów do Parlamentu Europejskiego (24-25 maja) w tym kraju. W trzygodzinnym pokazie weźmie udział były czeski minister spraw zagranicznych i analityk polityczny, a jego tematem przewodnim będzie Parlament Europejski, jego dotychczasowe osiągnięcia i przyszłe wyzwania oraz wybory do PE.

HISZPANIA. Ana Carrasco, pierwsza motocyklistka, która wygrała Mistrzostwa Świata, hiszpańskie koszykarki, które zdobyły brązowe medale na Mistrzostwach Świata 2018, oraz Carolina Navarro, dziewięciokrotna mistrzyni świata w Padel (sport zawierający elementy tenisa i squasha) i mistrzyni świata w deblach i turnieju drużyn narodowych, pojawiły się w spocie go-to-vote opublikowanym przez biuro EP w Madrycie.

EUROPA. Pisma ilustrowane, w tym Vogue we Włoszech, Niemczech, Polsce, L’Uomo Vogue, Elle w Polsce i Glamour na Węgrzech, wzywają swoich czytelników do głosowania, zamieszczając wywiady z modelkami i znanymi nazwiskami ze świata mody takimi jak Vanessa Paradis czy Joel Kinnaman. Kampania prowadzona jest na Instagramie #WeloveEU, pojawia się w niej również rzecznik prasowy PE Jaume Duch.

 

Zainteresowanie pracą Parlamentu Europejskiego wzrastało z końcem kadencji
Wiosenne wydanie Vogue Uomo z siedmioma artystami, w tym z Vanessą Paradis, pod tytułem Listy miłosne do Europy.
<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir