27-01-2019: Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2019

Oświadczenie

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2019

W dniu 27 stycznia oddajemy cześć pamięci sześciu milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar Holokaustu. Tego dnia 74 lat temu siły aliantów wyzwoliły obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, w którym odkryto dowody niewyobrażalnych zbrodni. Nienawiść wobec „innych” doprowadziła do ich mordowania.

Jestem dziś głęboko zaniepokojony. Nigdy nie sądziłem, że za mojego życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary. To smutne, że blisko 40 proc. z nich rozważa wyjazd z Europy. Na naszym kontynencie wciąż zdarzają się przypadki negowania Holokaustu. Co trzeci Europejczyk twierdzi, że wie „niewiele” o Holokauście, a co dwudziesty nigdy o nim nie słyszał.

Niewiedza jest niebezpieczna. Czas mija i wspomnienia zacierają się, tym bardziej więc pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem. Nie możemy zmienić historii, ale możemy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by przyszłe pokolenia nie doświadczyły takich potworności.

Nie będziemy tolerować żadnych przejawów antysemityzmu, począwszy od powszedniej mowy nienawiści, zarówno w internecie, jak i poza nim, aż po fizyczne ataki. Komisja Europejska ściśle współpracuje ze wszystkimi państwami członkowskimi w celu przeciwdziałania temu zagrożeniu i zapewnienia bezpieczeństwa społecznościom żydowskim w Europie.

Unia Europejska zrodziła się z popiołów Holokaustu. Pamięć o tych wydarzeniach i zwalczanie antysemityzmu są naszym obowiązkiem wobec społeczności żydowskiej i są niezbędne do ochrony naszych wspólnych europejskich wartości.

Więcej informacji:

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir