30-01-2018: Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Wraz z nowym rokiem rozpoczął się Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, którego koordynatorem w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (www.mck.krakow.pl). Zapraszamy do udziału w serii wyjątkowych wydarzeń.

 

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018) to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale jego znaczenie dziedzictwa w życiu każdego z nas.

Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzono tę rolę Międzynarodowemu Centrum Kultury. MCK podejmie w ramach ERDK 2018 szereg różnorodnych aktywności o charakterze badawczym, edukacyjnym oraz informacyjnym.

 

Wśród planowanych projektów znalazły się:

  • cykl otwartych dla publiczności seminariów w różnych miastach Polski na temat społecznego i gospodarczego potencjału dziedzictwa (kwiecień-październik),
  • publikacja książki o dziedzictwie dla dzieci „Bestiariusz polski” (tytuł roboczy) we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry (wrzesień),
  • wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” o tym, jak architektura po I wojnie światowej wpływała na proces formowania się tożsamości młodych państw (październik),
  • ogólnoeuropejska akcja Ring the Bells – bicie w dzwony 21 września o 18.00 w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Pokoju,
  • Rendez-vous w ogrodzie – organizowane z inicjatywy francuskiego koordynatora ERDK 2018 dni historycznych i współczesnych ogrodów w Europie (1-3 czerwca)
  • Konkurs dla profesjonalistów i amatorów na gadżety inspirowane dziełami sztuki dostępnymi w ramach otwartych zasobów (maj-wrzesień).

 

W 2018 roku odbędą się też, między innymi, konkursy dla dzieci i młodzieży, seminaria dla nauczycieli, warsztaty, szkoła letnia i ogólnopolska konferencja na temat Europejskiego Znaku Dziedzictwa.

Częścią ERDK 2018 jest też atrakcyjna kampania edukacyjno-informacyjna na ulicach polskich miast, poświęcona różnym, nie zawsze oczywistym aspektom dziedzictwa kulturowego. Przyciągające uwagę citylighty autorstwa Krzysztofa Radoszka będzie można oglądać na ulicach Warszawy od 15 lutego.

Dziedzictwo kulturowe to temat, o którym warto rozmawiać. Według opublikowanego 7  grudnia badania Eurobarometru (http://bit.ly/2BRcama) 8 na 10 Europejczyków uważa, że  dziedzictwo kulturowe ma znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich społeczności, regionu, państwa i całej Unii Europejskiej. 70% Europejczyków zgadza się też ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe może przyczynić się do poprawy jakości ich życia. Badanie to wykazało, że zdaniem 9 z 10 osób dziedzictwo kulturowe powinno być przedmiotem nauczania w szkołach.

W sektorze dziedzictwa kulturowego zatrudnienie znajduje ponad 300 tys. osób w całej Unii Europejskiej, a 7,8 mln europejskich miejsc pracy – w turystyce czy budownictwie – jest z  nim pośrednio związanych.

 

Więcej informacji o Roku można znaleźć na stronie: www.erdk2018.pl oraz w mediach społecznościowych www.facebook.com/ERDK2018/

 

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Lipczak
Zespół Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego
Koordynatorka do spraw komunikacji i promocji
a.lipczak@mck.krakow.pl
+48 12 42 42 809

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir