30-01-2018: Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

ATT00003 300x98 - 30-01-2018: Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Wraz z nowym rokiem rozpoczął się Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, którego koordynatorem w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (www.mck.krakow.pl). Zapraszamy do udziału w serii wyjątkowych wydarzeń.

 

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego (ERDK 2018) to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbędą się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale jego znaczenie dziedzictwa w życiu każdego z nas.

Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzono tę rolę Międzynarodowemu Centrum Kultury. MCK podejmie w ramach ERDK 2018 szereg różnorodnych aktywności o charakterze badawczym, edukacyjnym oraz informacyjnym.

 

Wśród planowanych projektów znalazły się:

  • cykl otwartych dla publiczności seminariów w różnych miastach Polski na temat społecznego i gospodarczego potencjału dziedzictwa (kwiecień-październik),
  • publikacja książki o dziedzictwie dla dzieci „Bestiariusz polski” (tytuł roboczy) we współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry (wrzesień),
  • wystawa „Architektura niepodległości w Europie Środkowej” o tym, jak architektura po I wojnie światowej wpływała na proces formowania się tożsamości młodych państw (październik),
  • ogólnoeuropejska akcja Ring the Bells – bicie w dzwony 21 września o 18.00 w celu uczczenia Międzynarodowego Dnia Pokoju,
  • Rendez-vous w ogrodzie – organizowane z inicjatywy francuskiego koordynatora ERDK 2018 dni historycznych i współczesnych ogrodów w Europie (1-3 czerwca)
  • Konkurs dla profesjonalistów i amatorów na gadżety inspirowane dziełami sztuki dostępnymi w ramach otwartych zasobów (maj-wrzesień).

 

W 2018 roku odbędą się też, między innymi, konkursy dla dzieci i młodzieży, seminaria dla nauczycieli, warsztaty, szkoła letnia i ogólnopolska konferencja na temat Europejskiego Znaku Dziedzictwa.

Częścią ERDK 2018 jest też atrakcyjna kampania edukacyjno-informacyjna na ulicach polskich miast, poświęcona różnym, nie zawsze oczywistym aspektom dziedzictwa kulturowego. Przyciągające uwagę citylighty autorstwa Krzysztofa Radoszka będzie można oglądać na ulicach Warszawy od 15 lutego.

1 195x300 - 30-01-2018: Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Dziedzictwo kulturowe to temat, o którym warto rozmawiać. Według opublikowanego 7  grudnia badania Eurobarometru (http://bit.ly/2BRcama) 8 na 10 Europejczyków uważa, że  dziedzictwo kulturowe ma znaczenie nie tylko dla nich, ale także dla ich społeczności, regionu, państwa i całej Unii Europejskiej. 70% Europejczyków zgadza się też ze stwierdzeniem, że dziedzictwo kulturowe może przyczynić się do poprawy jakości ich życia. Badanie to wykazało, że zdaniem 9 z 10 osób dziedzictwo kulturowe powinno być przedmiotem nauczania w szkołach.

W sektorze dziedzictwa kulturowego zatrudnienie znajduje ponad 300 tys. osób w całej Unii Europejskiej, a 7,8 mln europejskich miejsc pracy – w turystyce czy budownictwie – jest z  nim pośrednio związanych.

 

Więcej informacji o Roku można znaleźć na stronie: www.erdk2018.pl oraz w mediach społecznościowych www.facebook.com/ERDK2018/

 

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Lipczak
Zespół Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego
Koordynatorka do spraw komunikacji i promocji
a.lipczak@mck.krakow.pl
+48 12 42 42 809

erdk - 30-01-2018: Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

mkidn - 30-01-2018: Ruszył Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

<< powrót

twoja_europa_1head-ban_pl1teachers-format3_pllogo-erasmus+sticker_pl_1Small banner130719_eckpleutubee-Justice web bannerlogo-wmir