2010-05-19: Bioróżnorodność – od niej zależymy!

 

Bioróżnorodność – do niej należymy, od niej zależymy! W piątek 21 maja w sercu Warszawy ruszają obchody święta bioróżnorodności. Zainauguruje je happening z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, czołowych instytucji naukowych, organizacji pozarządowych oraz osobistości ze świata kultury. W sobotę w Złotych Tarasach powstanie Wioska Bioróżnorodności.

 

Jesteśmy zależni od otaczających nas roślin i zwierząt. Ta sieć bioróżnorodności zaczyna jednak zanikać. Wymieranie gatunków ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia. Nie uświadamiamy sobie tych zagrożeń, myśląc o związku naszego życia z naturą. Powinniśmy pamiętać, że każdy z nas jest jedną z kostek domina…

 

15 marca 2010 r. Rada ds. Środowiska podjęła konkretne postanowienia dotyczące działań na rzecz zachowania bioróżnorodności do 2020 roku. Ma to związek z zobowiązaniem UE, która zadeklarowała podjęcie konkretnych kroków jeszcze przed tegoroczną Konferencją na temat Bioróżnorodności w Nagoi (Japonia).

 

Obchody święta bioróżnorodności w Polsce rozpoczną się 21 maja w Warszawie!

 

Miejsce: Piazza oraz wnętrze CH Złote Tarasy, ul. Złota 59, Warszawa

 

W piątek odbędzie się wyjątkowy happening z udziałem Dyrektora Ladislava Miko z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej oraz licznych osobistości wpierających kampanię. Naszymi gośćmi będą m.in.

 

§  Lidia Popiel (fotograf)

§  Dorota Wróblewska (producent programów o modzie)

§  Agnieszka Szulim (prezenterka, dziennikarka)

§  Magdalena Łyczko (dziennikarka)

§  Wojciech Grzybała (dziennikarz)

§  Marcin Kwaśny (aktor)

§  Jakub Strzelecki (aktor)

§  Tomasz Zubilewicz (prezenter pogody)

§  Damian Aleksander (piosenkarz, aktor)

§  Zbigniew Wodecki (piosenkarz, instrumentalista)

§  Olga Borys (aktorka)

§  Edyta Herbuś (tancerka)

§  Zbigniew Urbański (dziennikarz)

 

Moderatorem imprezy będzie Odeta Moro-Figurska.

 

W sobotę 22 maja w godz. 9.00-22.00 zapraszamy do Wioski Bioróżnorodności !!!

 

Dzieci będą mogły uczestniczyć zajęciach plastycznych, a młodzież zostanie zaproszona do zrobienia sobie zdjęcia, które następnie będzie można opublikować na Facebooku. Odważni będą mieli szansę wzięcia udziału w quizie na temat różnorodności biologicznej, który poprowadzi Pinnawela z zespołu Sistars. Dla uczestników zostały przygotowane upominki!

 

Wyzwanie, które postawiła przed sobą Komisja, jest bardzo duże, a klucz do jego realizacji tkwi w aktywacji obywateli i indywidualnych działaniach, jakie podejmują lub będą podejmować na rzecz ochrony bioróżnorodności. Główne przesłanie realizowanej kampanii wyrażone jest w bardzo prosty sposób: “Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany z Tobą”. Kampania została podzielona na dwa etapy – pierwszy pokazujący, że coś złego dzieje się z bioróżnorodnością i uświadamiający obywatelom, jak bardzo problem spadku bioróżnorodności dotyczy ich samych i drugi ilustrujący, jak możemy przyczynić się do jego zahamowania – powiedziała Marie-Thérèse Duffy-Haeusler, p.o. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Informacji udziela:

 

Happening
21.05.2010
Agnieszka Szczęsna
Ogilvy Public Relations, Warszawa
tel: +48 507 000 087
fax: +48 22 672 62 44
e-mail:
agnieszka.szczesna@ogilvypr.pl

 

Dzień z bioróżnorodnością
22.05.2010
Magdalena Kowalska
Media i Doradztwo

tel: +48 694 756 008
fax: 22 646 28 94
e-mail:
mkowalska@mediaidoradztwo.pl

 

 

Dlaczego ochrona bioróżnorodności jest ważna?

 

W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jedynych wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia.

 

W 2010 roku – Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej – Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

 

Co możemy zrobić?

 

Badania wykazały, że publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska – tylko 38 proc. Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28 proc. z nich słyszało o bioróżnorodności, ale nie zna znaczenia tego słowa.

 

O ile większość mieszkańców starego kontynentu zgadza się ze stwierdzeniem, że spadek różnorodności biologicznej to poważny problem, o tyle jedynie 17 proc. uważa, że dotyczy ich bezpośrednio.

 

28 proc. ankietowanych nie podejmuje żadnych prób ochrony bioróżnorodności, przede wszystkim dlatego, że deklaruje, iż nie wie, jakie działania może podjąć. 22 proc. respondentów zadeklarowało, że najlepszym, co Unia Europejska może zrobić na rzecz zatrzymania spadku bioróżnorodności jest dostarczenie jej obywatelom lepszych informacji, co wpłynie na wzrost ich świadomości na temat roli i wpływu przyrody na ich życie.

 

Więcej informacji:

 

Strona internetowa kampanii: www.weareallinthistogether.eu – dostępna również w wersji polskiej:

www.doniejnalezymyodniejzalezymy.eu)

 

Ostatnie badanie Eurobarometru na temat różnorodności biologicznej:

http://ec.europa.eu/public_opinion/index_en.htm

 

Konkluzje Rady w sprawie różnorodności biologicznej:

http://register.consilium.europa.eu/pdf/en/10/st07/st07536.en10.pdf

 

Polityka UE w dziedzinie ochrony środowiska:

http://ec.europa.eu/environment/nature/index_en.htm

 

Źródło: Komisja Europejska

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna