2010-05-24: Bioróżnorodność w centrum Warszawy

 

Bioróżnorodność – do niej należymy, od niej zależymy! Pod takim hasłem odbył się w Warszawie 21 maja happening z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, czołowych instytucji naukowych, organizacji pozarządowych oraz osobistości ze świata kultury. Komisję Europejską reprezentował Ladislav Miko z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska, imprezę poprowadziła Odeta Moro-Figurska. W sobotę w Złotych Tarasach powstała także Wioska Bioróżnorodności.

 

Komisja Europejska inauguruje w Polsce kampanię, której celem jest uświadomienie ludziom na czym polega bioróżnorodność – mówił, otwierając happening dyrektor Ladislav Miko. Dodał, że cieszy go fakt, iż w przypadku Polski nie musimy tak szczegółowo tłumaczyć o co chodzi z tą bioróżnorodnością, bo według badań Eurobarometru, większość Polaków rozumie ten termin. Dodał, że to nie jest takie oczywiste w pozostałych krajach członkowskich UE.

 

Co to znaczy ochrona różnorodności biologicznej? Wiele osób odpowiedziałoby, że należy chronić pandy, żyrafy i delfiny, ale w rzeczywistości musimy chronić świat istniejący wokół nas, tam gdzie żyjemy –  dodał. Przekonywał, że wszystkie gatunki przyczyniają się do równowagi ekosystemu.

 

Polska zmaga się teraz z problemem powodzi, jest oczywiste, że gdybyśmy mieli odpowiednie tereny zalewowe, gdyby koryta rzeczne miały więcej miejsca, by się rozlać straty byłyby dużo mniejsze – podkreślił Miko.

 

Głównym celem tej kampanii jest to, żebyśmy uświadomili sobie, że wszyscy jesteśmy powiązani z różnorodnością biologiczną, im bardziej będzie naruszana różnorodność biologiczna, tym większe problemy czekać nas będą w przyszłości – zakończył dyrektor Ladislav Miko.

 

Podczas piątkowej imprezy, dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach plastycznych, powstawały też ekologiczne, zmywalne graffiti.

 

Wyzwanie, które postawiła przed sobą Komisja, jest bardzo duże, a klucz do jego realizacji tkwi w aktywacji obywateli i indywidualnych działaniach, jakie podejmują lub będą podejmować na rzecz ochrony bioróżnorodności. Główne przesłanie realizowanej kampanii wyrażone jest w bardzo prosty sposób: “Pszczoła jest powiązana z drzewem, które jest powiązane z kwiatem, który jest powiązany z Tobą” – powiedziała Marie-Thérèse Duffy-Haeusler, p.o. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Dlaczego ochrona bioróżnorodności jest ważna?

 

W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jedynych wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia.

W 2010 roku – Międzynarodowym Roku Różnorodności Biologicznej – Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.

 

Co możemy zrobić?

 

Badania wykazały, że publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska – tylko 38 proc. Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28 proc. z nich słyszało o bioróżnorodności, ale nie zna znaczenia tego słowa.

 

O ile większość mieszkańców starego kontynentu zgadza się ze stwierdzeniem, że spadek różnorodności biologicznej to poważny problem, o tyle jedynie 17 proc. uważa, że dotyczy ich bezpośrednio.

 

28 proc. ankietowanych nie podejmuje żadnych prób ochrony bioróżnorodności, przede wszystkim dlatego, że deklaruje, iż nie wie, jakie działania może podjąć. 22 proc. respondentów zadeklarowało, że najlepszym, co Unia Europejska może zrobić na rzecz zatrzymania spadku bioróżnorodności jest dostarczenie jej obywatelom lepszych informacji, co wpłynie na wzrost ich świadomości na temat roli i wpływu przyrody na ich życie.

 

Galeria z happeningu dostępna jest tutaj.

 

Źródło: Komisja Europejska

 

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna