2010-07-05: KE jeszcze bardziej przejrzysta

 

Komisja ujawniła, kto w 2009 r. otrzymał z UE wsparcie finansowe na projekty związane z badaniami, edukacją i kulturą, energią i transportem oraz pomocą zewnętrzną. Do elektronicznej bazy danych, zawierającej ponad 114 tysięcy pozycji, wprowadzono zmiany ułatwiające wyszukiwanie informacji. Baza zawiera teraz również informacje na temat wydatków administracyjnych Komisji.

 

Bardzo niewiele organów administracji publicznej na świecie poszło tak daleko na drodze przejrzystości finansowej. Dajemy obywatelom europejskim łatwy dostęp do szczegółowych informacji o tym, kto korzysta z naszych dotacji i komu udzielamy zamówień. Wierzę, że przyczyni się to do lepszej rozliczalności i jakości wydawania unijnych środków – powiedział Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego.

 

System przejrzystości finansowej

 

System przejrzystości finansowej, stworzony w 2008 r., służy do ujawniania informacji o beneficjentach środków pochodzących z pozycji w budżecie zarządzanych bezpośrednio przez Komisję i jej agencje wykonawcze. Dane dostępne są przez wyszukiwarkę internetową zawierającą różne opcje wyszukiwania, takie jak kraj beneficjenta, nazwa programu lub kwota.

 

Informacje pobierane są ze sprawozdań Komisji i opierają się na kwotach zapisanych w budżecie na rzecz danego beneficjenta. W tym roku po raz pierwszy baza danych obejmuje zamówienia publiczne Komisji na jej bieżące działania administracyjne.

 

1) System przejrzystości finansowej można znaleźć pod adresem:

http://ec.europa.eu/beneficiaries/fts/index_en.htm

 

2) System zawiera dane dotyczące ok. 20 proc. budżetu UE, tj. części zarządzanej bezpośrednio przez Komisję. Pozostałą częścią budżetu UE zarządzają głównie krajowe organy administracji i to na nich spoczywa odpowiedzialność za publikację nazwisk beneficjentów. Portal umożliwiający dostęp do wszystkich stron zawierających informacje o beneficjentach UE można znaleźć pod adresem:

 

http://ec.europa.eu/contracts_grants/beneficiaries_pl.htm

 

Źródło: Komisja Europejska 

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna