2010-02-10: Nowe logo dla unijnych produktów ekologicznych

 

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła zwycięzcę konkursu na logo dla produktów ekologicznych UE. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy około 130.000 osób głosowało online, wybierając z trójki finalistów nowy ekologiczny symbol. Autorem zwycięskiego projektu jest Dusan Milenkovic, student z Niemiec, którego „euro liść” zdobył 63 proc. wszystkich głosów.

 

Od dnia 1 lipca 2010 r. ekologiczne logo UE będzie obowiązkowo figurowało na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych, które zostały wyprodukowane w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i spełniają obowiązujące normy. Nie będzie ono obowiązkowe dla produktów przywożonych. Inne prywatne, regionalne lub krajowe oznaczenia będą mogły być umieszczane obok logo UE. Rozporządzenie w sprawie rolnictwa ekologicznego zostanie zmienione w najbliższych tygodniach, aby wprowadzić nowe logo do jednego z załączników.

 

Logo zostało wybrane w wyniku ogólnoeuropejskiego konkursu, w którym mogli wziąć udział studenci sztuk pięknych i wzornictwa. Jury o międzynarodowej renomie wybierało spośród prawie 3500 projektów logo. Trzy najlepsze projekty zostały umieszczone na stronie internetowej konkursu www.ec.europa.eu/organic-logo i poddane głosowaniu online, które zakończyło się w dniu 31 stycznia 2010 r.

 

Projekt „euro liść” przedstawia ułożone w kształcie liścia gwiazdki UE na zielonym tle. Jest to bardzo prosty znak zawierający dwa wyraźne przesłania: Natura i Europa.

 

Zdobywcy trzech pierwszych nagród zostaną uhonorowani przez Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się w Brukseli w lipcu 2010 r. Trzej zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 6.000, 3.500 i 2.500 euro.

 

Źródło: Euractiv

 

Nowe logo można obejrzeć tutaj:

http://europe-direct.olsztyn.pl/templates/397/files/logo_rolnictwo.jpg

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna