2010-07-05: Rozmowy o inflacji w taksówce

 

Inflacja, deficyt budżetowy, kryzys finansowy – to zagadnienia, których właściwe zrozumienie przez obywateli może mieć wpływ na podejmowane przez nich decyzje, a tym samym na europejską gospodarkę. Dlatego KE uruchomiła witrynę "Inflacja w centrum uwagi" oraz internetową telewizję Euro Taxi, które mają upowszechniać wiedzę o podstawowych zjawiskach ekonomicznych.

 

Obywatele UE są w różnym stopniu narażeni na skutki inflacji. W życiu codziennym mogą inaczej doświadczać wzrostu cen, w zależności od tego, gdzie i jak żyją. Wiele osób często ma poczucie, że inflacja jest wyższa niż podają oficjalne dane.

 

Wiele czynników przyczynia się do postrzegania inflacji jako wyższej niż rzeczywista. Tymczasem to, jak rozumiemy i oceniamy to zjawisko może mieć istotny wpływ na gospodarkę. Dlatego Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych uruchomiła specjalną stronę internetową, poprzez którą zamierza informować Europejczyków jaki wpływ ma inflacja na ich codzienne życie.

 

Zobacz: Inflacja w centrum uwagi

 

Witryna została zbudowana z interaktywnych elementów, zawiera przydatne linki m.in. do Europejskiego Banku Centralnego, europejskich urzędów statystycznych, a także słowniczek najważniejszych pojęć. Strona jest obecnie dostępna w 21 językach UE.

 

Euro Taxi – pytania o kryzys

 

Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych uruchomiła również projekt multimedialny Euro Taxi, którego celem jest upowszechnienie publicznej debaty o gospodarce w kontekście kryzysu finansowego.

 

Euro Taxi to internetowa telewizja, która będzie prezentować opinie zarówno ekspertów jak i zwykłych obywateli za pomocą prostego instrumentu jakim jest ruchome studio TV zainstalowane w samochodzie. W ten niezwykły sposób KE chce zachęcić obywateli do refleksji na temat problemów finansowych i gospodarczych Europy.

 

Pierwszy film (w języku angielskim), zawierający rozmowy z ekonomistami, można już obejrzeć na oficjalnej stronie Euro Taxi. Niebawem dostępna będzie dłuższa wersja, zawierająca opinie Europejczyków.

 

Pierwsze nagranie wideo znajdziesz tutaj.

 

Źródło: Komisja Europejska

 

 

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna