2010-07-01: Zabraknie tłumaczy?

 

Na rynku pracy może wkrótce zabraknąć wykwalifikowanych tłumaczy pisemnych i ustnych oraz innych specjalistów w dziedzinie języków, co dla części organizacji międzynarodowych oznaczałoby ryzyko utraty zdolności do działania – ostrzegli przedstawiciele ponad siedemdziesięciu międzynarodowych organizacji, podczas czerwcowego spotkania w Paryżu. Zaapelowali oni do władz poszczególnych krajów i organizacji o zapewnienie niezbędnych środków budżetowych, które pozwoliłyby skutecznie uzupełniać kadrę lingwistów.

 

Do rządów państw zwrócili się oni o podjęcie działań wspierających nauczanie języków w całym systemie edukacji, tak by młodzi ludzie byli w stanie skorzystać z pojawiających się możliwości zatrudnienia w organizacjach międzynarodowych.

 

Do apelu przyłącza się Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. Jej zdaniem bardzo ważne jest uświadomienie uczniom i studentom znaczenia nauki języków oraz pokazanie możliwości zatrudnienia, czekających na wykwalifikowanych tłumaczy i przedstawicieli innych zawodów językowych.

 

W ramach polityki wielojęzyczności Komisja zdecydowanie wspiera działania promujące naukę języków w szkołach i na uczelniach – podkreśliła komisarz Vassiliou – chcemy pokazać rodzicom i młodym ludziom, że języki to nowe możliwości, i że na lingwistów czekają bardzo obiecujące perspektywy zawodowe.

 

Coroczne Międzynarodowe Spotkanie nt. Ustaleń Językowych, Dokumentacji i Publikacji (IAMLADP) odbyło się w dniach 21-23 czerwca w Paryżu pod egidą OECD. Komisja Europejska była reprezentowana przez p.o. szefa DG ds. Tłumaczeń Pisemnych Pieta Verleysena oraz szefa DG ds. Tłumaczeń Ustnych Marco Benedettiego.

 

Źródło: Komisja Europejska

 

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna