2010-01-22: "We are the world" – czyli EUROBUS 2010 w Barczewie

„We are the world, we are the children” – ta piosenka w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego rozpoczęła IX edycję konkursu EUROBUS.

Eurobus – to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej organizowany co roku w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie, w którego przygotowanie od ubiegłego roku zaangażowany jest Europe Direct Warmia i Mazury. W konkursie biorą udział uczniowie klas drugich. Każda klasa przygotowuje 5 minutową prezentację dotyczącą wylosowanego kraju Unii Europejskiej, w której należy „zareklamować” dane państwo w jak najciekawszy sposób. Ale – to nie wszystko! Po prezentacjach przychodzi czas na sprawdzian z wiedzy o Unii i jej państwach członkowskich.

EUROBUS – w Barczewie – to dzień, którego nie da się zapomnieć! Zgromadzeni na widowni uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele władz lokalnych z zapartym tchem śledzili zmagania młodzieży!
A było na co popatrzeć! Greccy bogowie tańczący sirtaki wraz z Archimedesem, Pitagorasem i Arystotelesem – to naprawdę niezapomniany widok!

Viva Espana, viva II B!
Pilar zaprosiła wszystkich do gorącej Hiszpanii. Goście mogli się przekonać, że Hiszpania, to nie tylko flamenco, corrida, gorące plaże, czy la tomatina. Hiszpania to imponujący i zróżnicowany kraj, którego północne krańce, bogate w zielone wzgórza, przypominają Irlandię, a południowe regiony pozwalają poczuć atmosferę marokańskich krajobrazów i architektury.

„God Save the Queen” – czyli witamy w Wielkiej Brytanii. Co to jest Big Ben? Gdzie mieszka Królowa Elżbieta? O której Anglicy piją herbatę? Kto zamieszkuje odmęty jeziora Loch Ness? – to tylko niektóre z informacji odczytanych przez specjalnego posłańca. Oczywiście w prezentacji przygotowanej przez młodzież nie zabrakło pięknej i długiej historii tego Królestwa, kalejdoskopu krajobrazów i … angielskiego humoru z Jamesem Bondem i Sherlockiem Holmesem w tle.

Asterix i Obelix pod wieżą Eiffla
W podróż do Francji zabrała nas młodzież z klasy II D. Niezmiernie ciekawa architektura – majestatyczne katedry, tajemnicze zamki, eleganckie pałace, wyrafinowana kuchnia i wreszcie pokaz mody w Paryżu – to tylko niektóre elementy opowiedziane przez Asterixa i Obelixa… Chętnie posłuchalibyśmy ich opowieści dłużej – jednak gdy minęło regulaminowe „pięć minut” pożegnaliśmy Francję i przenieśliśmy się do Skandynawii.

Miasto z klocków i Calineczka
Królestwo Danii to niewielki kraj, lecz pełen niespodzianek. Szerokie plaże nad Morzem Północnym, bajkowe pejzaże Fionii, surowe piękno Wysp Owczych, Majorka Pólnocy – czyli wyspa Bornholm.. Kopenhaga, hamletowe zamczysko w Helsingor, śledzie, smorrebrod – czyli słynna duńska piętrowa kanapka z razowego chleba i powrót w baśniowy świat dzieciństwa – to wszystko można odnaleźć właśnie w Danii.

Po prezentacjach przyszła pora na sprawdzenie wiedzy młodych ludzi, którzy między innymi musieli odpowiedzieć, jakie porozumienie mówi o swobodzie poruszania się między państwami Unii Europejskiej, który Traktat ustanowił Unię Europejską i ilu ramienne gwiazdy znajdują się na fladze Unii Europejskiej.
Ostatecznie w zmaganiach klas drugich zwyciężyła klasa II B – prezentująca Hiszpanię.

Do zobaczenia za rok – na X jubileuszowej edycji EUROBUSU! 
 

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna