05-07-2018: Nowelizacja przepisów o prawach autorskich

Parlament Europejski odrzucił projekt mandatu do rozpoczęcia negocjacji w sprawie aktualizacji przepisów dotyczących „praw autorskich w erze cyfrowej”. Posłowie zajmą się ponownie nowelizacją przepisów o prawach autorskich prawdopodobnie we wrześniu.

Na posiedzeniu plenarnym 278 posłów głosowało za przyjęciem poprawek przedłożonych 20 czerwca przez parlamentarną komisję prawną, 318 opowiedziało się za ich odrzuceniem, 31 osób wstrzymało się od głosu. W rezultacie stanowisko Parlamentu będzie ponownie przedmiotem debaty, poprawek i głosowania na następnej sesji plenarnej we wrześniu.

Po głosowaniu sprawozdawca, Axel Voss (EPL, Niemcy), powiedział:

„Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy. Jest to jednak część procesu demokratycznego. We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym”.

Regulamin Parlamentu Europejskiego przewiduje, że jeżeli co najmniej 10 % posłów do PE (76 osób) sprzeciwi się rozpoczęciu negocjacji z Radą na podstawie tekstu przegłosowanego w komisji, odbędzie się głosowanie plenarne. Wymagana liczba posłów do Parlamentu Europejskiego zgłosiła swój sprzeciw przed upływem regulaminowego terminu, który wygasł we wtorek o północy.

Więcej informacji:

Sylwetka sprawozdawcy, Axela Vossa

http://www.europarl.europa.eu/meps/pl/96761/AXEL_VOSS_home.html

Copyright in the digital single market (atykuł na blogu Think-tanku EPRS)

https://epthinktank.eu/2016/11/30/copyright-in-the-digital-single-market-eu-legislation-in-progress/

Przebieg głosowania nad projektem (nagranie wideo)

https://multimedia.europarl.europa.eu/pl/decision-to-enter-into-interinstitutional-negotiations-of-the-proposal-for-a-directive-of-the-european-parliament-and-of-the-council-on-copyright-in-the-digital-single-market-extracts-from-the-vote-on-the-report-by-axel-voss-eppde–_I158464-V_v

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna