14-11-2019: Rocznica upadku muru berlińskiego: „Bez zjednoczenia Europy nie byłoby zjednoczenia Niemiec” (Schäuble)

Przewodniczący Parlamentu Europejksiego David Sassoli i przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schäuble upamiętnili upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 r.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Sassoli, złożył hołd odwadze Europejczyków, „którzy pokojowo, bez przemocy, jedynie siłą swojej woli, byli w stanie zrzucić jarzmo, które zniewalało ich przez dziesięciolecia”.

Ostrzegł jednak, że „demokracja europejska oraz wartości i zasady, na których się ona opiera, nie są, niestety, dane raz na zawsze. Dlatego, by ich bronić, potrzeba zaangażowania i determinacji nas wszystkich. To walka, którą musimy prowadzić każdego dnia. Bez przerwy.” (…) „Byłem świadkiem tamtych niezwykłych dni w Berlinie, i dlatego nie mogę patrzeć bez niepokoju na powrót w Europie upiorów, o których myśleliśmy, że umarły i zostały pogrzebane pod ciężarem historii” – mówił Sassoli. „Myślę o tragicznych wydarzeniach w Halle, o profanacji cmentarza żydowskiego w Randers w Danii, i o groźbach, których przedmiotem we Włoszech jest senator Liliana Segre”. Sassoli wyraził zaniepokojenie nawrotem antysemityzmu, który wynika według niego z „odrodzenia nacjonalizmu, ksenofobii, rasizmu, odrzucenia wszystkiego, co jest inne niż my sami”. Sassoli przypomniał, że dzień tego uroczystego posiedzenia Parlamentu przypada w czwartą rocznicę zamachu w paryskim klubie Bataclan.

(pełny tekst przemówienia).

Przewodniczący Bundestagu (parlamentu niemieckiego) Wolfgang Schäuble powiedział: „Bez zjednoczenia Europy, bez woli Europejczyków na Wschodzie i Zachodzie by rozwijać się razem, nie byłoby jedności Niemiec. Jedno było warunkiem drugiego, jak awers i rewers tej samej monety.” Schäuble przypomniał, że „cztery zwycięskie mocarstwa umożliwiły Niemcom jedność państwową, dając nam to, o co sami nie mogliśmy się ubiegać: swoje zaufanie. Tak jak nasi bezpośredni sąsiedzi i członkowie Wspólnoty Europejskiej. Mimo ran, jakie druga wojna światowa, rozpętana przez Niemcy, pozostawiła na kontynencie”. „My, Niemcy, nigdy nie zapomnimy tego dowodu pojednania” – oświadczył przewodniczący Bundestagu.

Przestrzegł jednak przed złudną wiarą w ostateczny tryumf europejskich wartości i wolności, bo „porządek międzynarodowy oparty na zasadach prawa jest przedmiotem silnej presji – prawda już się nie liczy, a egoizmy narodowe biorą górę”. Mimo to, podkreślił Schäuble, najbardziej palące kwestie, takie jak zapewnienie ludziom pożywienia, migracje, zmiany klimatu i bezpieczeństwo, można rozwiązać tylko w skali globalnej.(…) Musimy przezwyciężyć małostkowość, egoizm i strach”.(pełny tekst przemówienia)

Aby obejrzeć przemówienia wygłoszone przez przedstawicieli klubów politycznych Parlamentu oraz przedstawicieli Komisji i Rady, kliknij na poniższe linki (wystąpienia w wersjach oryginalnych):

Wystąpienie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida SASSOLIEGO

Wystąpienie Wolfganga SCHÄUBLE, przewodniczącego niemieckiego Bundestagu

Pierwsza tura wystąpień przedstawicieli klubów politycznych

Wystąpienia Fransa Timmermansa (pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej) oraz Tytti Tupapinen (fińskiej ministra do spraw europejskich, w imieniu Rady).

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna