2009-01-01: Słowacy z euro

Słowacy wraz z Nowym Rokiem powitali także euro. Oznacza to, że do strefy euro należy już 16 krajów UE. Po 16-dniowym okresie przejściowym, kiedy w użyciu będą obie waluty, korona słowacka zniknie z portfeli i kas sklepowych. 1 stycznia – to symboliczna data, gdyż mija właśnie 10 lat od wprowadzenia euro w 11 państwach UE, choć kraje te zachowały swoje dotychczasowe banknoty i monety do początków roku 2002.

1 stycznia 2009 r. euro stało się na Słowacji prawnym środkiem płatniczym. Po 16-dniowym okresie przejściowym, kiedy w użyciu będą obie waluty, korona słowacka zniknie z portfeli i kas sklepowych.

Jest to symboliczna data, gdyż tego dnia upływa 10 lat od wprowadzenia euro w 11 państwach UE, choć kraje te zachowały swoje dotychczasowe banknoty i monety do początków roku 2002. W 2001 r. euro przyjęła Grecja, następnie w 2007 r. Słowenia, a w 2008 r. Malta i Cypr. Wejście do strefy euro wymagało wieloletnich reform polityki gospodarczej i fiskalnej.

Zmiana waluty nie oznacza tylko wymiany monet i banknotów, którymi mieszkańcy posługują się na co dzień. Aby można było wprowadzić euro na Słowacji, władze kraju i przedsiębiorstwa musiały rozwiązać wiele skomplikowanych kwestii technicznych. Uzgodnienia w sprawie rozpowszechnienia nowej waluty i usunięcia z rynku korony wymagały planowania logistycznego na dużą skalę.

Słowaccy konsumenci i handlowcy uzyskali informacje na temat przyjęcia euro dzięki kampanii prowadzonej przez słowackie władze przez 10 miesięcy. Kampania była również reakcją na obawy dotyczące skoku cen, jaki mógłby nastąpić przy tej okazji. Niedawno przeprowadzony sondaż potwierdził, że społeczeństwo czuje się teraz przygotowane do zmiany waluty i mniej obawia się wzrostu cen.

Kolekcjonerzy monet będą mogli zacząć się rozglądać za trzema nowymi wzorami. Na odwrocie monet o nominale 2 i 1 euro widnieje podwójny krzyż, a na rewersie eurocentów – zamek w Bratysławie i jeden ze słowackich szczytów górskich – Krywań.

Przejście na euro będzie ściśle kontrolowane, zarówno przez słowacki rząd, jak i przez UE. Codzienne sondaże pozwolą przekonać się, jak przebiega wprowadzanie nowej waluty. Komisja natomiast przedstawi swoją ocenę wiosną 2009 r.

Więcej na ten temat:
Dziesięciolecie euro
Cypr i Malta w strefie euro

Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

<< powrót

twoja europa 1 - Prawa kolumnahead ban pl1 - Prawa kolumnateachers format3 pl - Prawa kolumnalogo erasmus  - Prawa kolumnasticker pl 1 - Prawa kolumnaSmall banner - Prawa kolumna130719 eckpl - Prawa kolumnaeutube - Prawa kolumnaesprawiedliwosc 150x56 - Prawa kolumnalogo wmir - Prawa kolumna