Roberta Metsola (EPP, MT) Przewodnicząca ustępującego Parlamentu otworzyła sesję plenarną. Po interludium muzycznym, Pina Picierno (S&D, IT), druga wiceprzewodnicząca ustępującego Parlamentu ogłosiła kandydatki na Przewodniczącą Parlamentu. Głosowanie tajne, przy pomocy papierowych kart do głosowania, odbywa się zaraz po otwarciu sesji plenarnej. Ośmioro posłów wybranych w drodze losowania nadzoruje ten proces.
Kandydatkami są: Roberta Metsola (EPP, MT) oraz Irene Montero (Lewica, ES). Obie wygłosiły krótkie oświadczenia przed rozpoczęciem głosowania.
Aby zostać wybranym, kandydat musi uzyskać bezwzględną większość oddanych ważnych głosów, tj. 50% plus jeden. Jeśli żaden kandydat nie zostanie wybrany w pierwszej turze głosowania, ten sam lub inny kandydat może zostać nominowany do drugiej tury na tych samych warunkach. W razie potrzeby może odbyć się trzecia tura, ponownie na tych samych zasadach. Jeśli żaden z kandydatów nie zostanie wybrany w trzeciej rundzie głosowania, dwóch kandydatów z największą liczbą głosów w trzeciej rundzie przejdzie do czwartej i ostatniej rundy głosowania, w której zwycięży kandydat, który otrzyma najwięcej głosów.
Po wyborze, nowy Przewodniczący obejmie przewodnictwo i może wygłosić przemówienie inauguracyjne.
Nowi posłowie do PE
W dziesiątej kadencji Parlament Europejski będzie miał 720 miejsc, o 15 więcej niż pod koniec poprzedniej kadencji. Nowi posłowie do PE stanowią 54% (w 2019 r. odsetek nowych posłów wyniósł 61%), w tym 39% kobiet (40% w 2019 r.).
Lena Schilling (Zieloni/EFA) z Austrii (23 lata) jest najmłodszą posłanką do PE, a Leoluca Orlando (Zieloni/EFA) z Włoch (77 lat) jest najstarszym posłem.
Na początku dziesiątej kadencji istnieje osiem grup politycznych, jedna więcej niż w poprzedniej kadencji. 33 Posłów do PE pozostaje niezrzeszonych.